15 listopada 2017 21:10 | Aktualności

„Droga do wolności” - 11.11.1918 r.

Dnia 10.11.2017 r. w wigilię Święta Niepodległości w hali Zespołu Szkół w Zembrzycach społeczność uczniowska mogła wysłuchać montażu słowno – muzycznego, przypomnieć sobie fakty z życia marszałka Józefa Piłsudzkiego, obejrzeć zdjęcia i krótki film obrazujący fakty z jego życia. Akademia wprowadzała w klimat obchodów tego radosnego święta.

Dnia 11.11.2017 r. msza święta w kościele parafialnym w Zembrzycach, patriotyczne kazanie ks. Jana Kapusty, przypinanie kotylionów, rozdawanie chorągiewek przez młodzież rozpoczęły uroczyste obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a później odbyła się akademia, która miała przede wszystkim przypomnieć walkę i determinację Polaków, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11.11.1918 r. Zobrazowano sytuacje polityczną kraju, ukazano ducha walki narodu polskiego. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki, ich uzupełnieniem były utwory muzyczne, począwszy od pieśni patriotycznych „Rozkwitały pąki”,  „Wojenko, wojenko”, „Marsz I Brygady”, wykonane przez chór szkolny oraz wiele innych pieśni patriotycznych zagranych przez Orkiestrę Dętą „Rytm” pod batutą p. Kazimierza Gromady i odśpiewanych przez Koło Gospodyń pod przewodnictwem p. Barbary Cyganik. Centralnym punktem uroczystości był apel pamięci wspaniale odczytany przez ucznia klasy III gimnazjum Dawida Smolika, następnie delegacje w osobach zaproszonych gości p. wójta Gminy Zembrzyce Łukasza Palarskiego, p. sekretarz Danuty Smyrak, przedstawicieli powiatu p. Joanny Stypuły, p. Piotra Talagi, pań z Koła Gospodyń oraz uczniów Zespołu Szkół w Zembrzycach złożyły hołd poległym w postaci wiązanek i zapalenia zniczy przed pomnikiem na rynku zembrzyckim (aura spłatała nam psikusa i w ekspresowym tempie musieliśmy przenosić obchody do kościoła, a sprzęt nakryć folią, aby nie uległ zniszczeniu).

Artyści i organizatorzy tej uroczystości zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności i zaproszonych gości. Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania. Dla nas wszystkich dzień ten jest lekcją patriotyzmu i historii, a uczestnictwo w obchodach jest wyrazem pamięci dla tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim młodzieży, prowadzącemu Mikołajowi Hrapkowiczowi uczniowi klasy III gimnazjum, pocztowi sztandarowemu uczniom Mariuszowi Bączkowi, Patrykowi Wróblowi, Szymonowi Kalińskiemu i ich opiekunom: p. Elżbiecie Kiepurze, p. Ewie Porębskiej, p. Edwardowi Stopie, p. Magdalenie Żmudce oraz za wsparcie w organizacji pani dyrektor Elżbiecie Fidelus.

Dziękujemy wszystkim za udział i współpracę!