25 października 2017 21:12 | Aktualności

ZWIEDZALIŚMY MIEJSCE PAMIĘCI MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU. 19.10.2017

W jesienny, październikowy poranek klasy II i III gimnazjum oraz ich opiekunowie: p. Ewa Porębska, p. Elżbieta Kiepura, Monika Jach wyruszyły do Oświęcimia. Na miejscu wraz z przewodnikami w ciszy przekroczyliśmy bramę muzeum. Zwiedzaliśmy kolejne bloki, w których uczniowie zobaczyli przerażające dowody traktowania więźniów, ryciny przedstawiające jeden dzień obozowego życia, zdjęcia więźniów, obozowe ubrania tzw. pasiaki, sterty butów, walizek, przedmiotów codziennego użytku. Ważnymi punktami było zwiedzanie celi ojca M. Kolbe oraz momenty złożenia hołdu pomordowanym pod Ścianą Śmierci zapalając znicz i składając symboliczną różę. Następnie udaliśmy się do Brzezinki, gdzie po przejściu przez Bramę Śmierci, zobaczyliśmy były nazistowski obóz w Birkenau. Widzieliśmy wagon, w którym w nieludzkich warunkach przywożono ludzi do obozu, baraki mieszkalne. Przewodnicy dokładnie opowiadali o życiu w obozie, o strasznych warunkach mieszkalnych, bólu, przerażeniu i lęku o życie. Uczniowie w powadze i skupieniu słuchali przewodnika, na wielu twarzach malowało się przerażenie i współczucie dla więźniów. Najlepszym określeniem dla tego miejsca są słowa Kazimierza Piechowskiego, byłego więźnia Auschwitz – „piekło przeklęte”. Około godziny 1500 powróciliśmy do domu.