16 listopada 2016 16:59 | Aktualności

„Kocham Cię, Polsko”

Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Uroczyste obchody to hołd dla tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, wdzięczność za dar wolności. O godzinie 830 w kościele parafialnym rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny. Podczas kazania ks. proboszcz Jan Kapusta w uroczystych słowach odniósł się do trudnych, ojczystych dziejów i odpowiedzialności za losy już wolnej Polski. Uczniowie Zespołu Szkół w Zembrzycach i pedagodzy wręczali wchodzącym do świątyni kotyliony w barwach narodowych oraz chorągiewki.

Po mszy świętej, na zembrzyckim rynku przed pomnikiem upamiętniającym tych, którzy oddali życie za Ojczyznę i wolność odbyły się główne uroczystości. Część oficjalną rozpoczęła Orkiestra Dęta „Rytm”, która zagrała hymn narodowy. Pan wójt Łukasz Palarski skierował do zebranych kilka słów, przypominając wagę tego święta. Młodzież szkolna przedstawiła montaż słowno-muzyczny, który wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918r. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Odbył się także apel poległych, po którym delegacje, samorządowców na czele z panem wójtem Łukaszem Palarskim, Koła Gospodyń „Mioduszyna” oraz młodzieży szkolnej uczciły pamięć poległych składając wieńce i zapalając znicze przed pomnikiem. Na patriotyczną nutę brzmiały pieśni śpiewane przez chór szkolny, Koło Gospodyń „Mioduszyna” czy grane przez Orkiestrę Dętą „Rytm”: „Warszawianka”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Jedzie ułan”, wiązanki pieśni patriotycznych i inne.

Na zakończenie pani Dyrektor Zespołu Szkół w Zembrzycach Elżbieta Fidelus podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tak uroczystego przeżycia kolejnej już 98 rocznicy odzyskania niepodległości, nauczycielom przygotowującym młodzież: p. Edwardowi Stopie, p. Ewie Porębskiej, p. Elżbiecie Kiepurze, p. Agnieszce Taladze, p. Magdalenie Żmudce; od lat współpracującej ze szkołą orkiestrze pod batutą p. Kazimierza Gromady; Kołu Gospodyń „Mioduszyna” pod przewodnictwem p. Barbary Cyganik i oczywiście zebranym na rynku mieszkańcom. Uroczystość ta przygotowywana od lat przez młodzież i nauczycieli Zespołu Szkół w Zembrzycach jest wspaniałą, żywą lekcją historii, ważnym elementem wychowania patriotycznego. /ek/