27 października 2016 23:34 | Aktualności

Sprawozdanie z realizacji programu „Owoce warzywa w szkole” w roku szkolnym 2015/2016

Programem objęci byli uczniowie klas I-III oraz 6-latki.

W roku 2015/2016 zostały przeprowadzone następujące działania w zakresie programu owoce i warzywa w szkole:

1. Konkurs na kolorową kanapkę w klasach I-III i w „0”
  2. Konkurs czytania wierszy Jana Brzechwy o owocach i warzywach
  3. Konkurs plastyczny „Jedz owoce i warzywa”.
  4. Wycieczki do ogrodu i sadu oraz na stragan warzywno- owocowy.
  5. Spożywanie wspólnego śniadania połączonego z degustacją soków i jedzeniem  otrzymywanych owoców i warzyw.
  6. Poznanie piramidy żywienia.
  7. W klasach prowadzone były hodowle warzyw: pietruszki, szczypioru, cebuli, rzeżuchy, które potem wykorzystano do przygotowania surówek, pasty serowej oraz kanapek.
  8. Prowadzone były warsztaty połączone z wykonaniem: sałatki owocowej, pasty serowo – warzywnej, kolorowych kanapek.
  9. Innymi warsztatami było wykonanie kompotów owocowych, suszonych owoców i warzyw oraz innych przetworów(ogórki papryka)
  10. Upowszechniano  informacje o zdrowym odżywianiu poprzez: organizowanie wystaw, utworzenie w klasach kącików książek, gdzie znajdowały się książki i broszury o wartości witamin w owocach i warzywach., wykonano w klasach gazetki promujące zdrowe odżywianie, prowadzone były gry i zabawy edukacyjne: memory,  pussy, domina, krzyżówki.
  11. W klasach odbyła się prezentacja przetworów przyniesionych przez rodziców połączona z degustacją: soków , konfitur, dżemów.

Uczniowie i dzieci 6 letnie poznali wartości odżywcze owoców i warzyw, przez co zwiększyło się ich spożycie w opinii rodziców i dzieci.