27 listopada 2015 21:52 | Aktualności

1918 – 2015 Pamięć i Niepodległość

Obchody narodowego Święta Niepodległości, jak co roku miały bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęły się dn.11.11.2015 r. o godz.900 mszą świętą za Ojczyznę.

Spotkanie rozpoczął wójt Gminy Zembrzyce Łukasz Palarski, następnie przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili uczniowie, którzy przypomnieli trudna drogę do wolności. Pieśni patriotyczne w pięknym wykonaniu uczennicy klasy I gimnazjum Angeliki Sobaniak przeplatały się ze słowem recytatorów : Macieja Talagi, Dawida Smolika, Natalii Gierat, Patrycji Gizy, Marii Szczerbak, Gabrieli Dragosz, Aleksandry Prorok, która także wspaniale grała na flecie.

Ważnym momentem uroczystości był apel poległych, który odczytał uczeń klasy II gimnazjum Dawid Pajor, następnie przedstawiciele władz Gminy Pan wójt Łukasz Palarski, władz powiatu Pani Joanna Stypuła, Piotr Talaga, przedstawicielki Koła Gospodyń „Mioduszyna”, uczniowie złożyli kwiaty przed pomnikiem na rynku w Zembrzycach.

Całość prowadził Mikołaj Hrapkowicz.

Wraz z młodzieżą przed mieszkańcami Zembrzyc zaprezentowali się Orkiestra Dęta „Rytm” i Koło Gospodyń „Mioduszyna”, jak zawsze prezentowali wysoki poziom artystyczny.

Młodzież przed rozpoczęciem uroczystości wręczała uczestnikom biało – czerwone  chorągiewki, przypinała kotyliony. mimo kapryśnej aury, która uniemożliwiła obchody na rynku przed pomnikiem, uroczystość w kościele parafialnym była wspaniała o podniosłym patriotycznym charakterze.

Opiekun : Elżbieta Kiepura, Barbara Cyganik, Kazimierz Surzyn, Magdalena Żmudka. (ek)