15 października 2015 22:26 | Aktualności

PROJEKT: „ MŁODZI GŁOSUJĄ – WYBORY PARLAMENTARNE 2015”

Uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół w Zembrzycach brali udział w projekcie wyborczym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie pt. „Młodzi głosują – wybory parlamentarne 2015”. Koordynatorem grupy projektowej w składzie: Dawid Pajor, Tomasz Listwan, Natalia Talaga, Alicja Basiura był mgr Kazimierz Surzyn. W ramach projektu zostały przeprowadzone lekcje na temat: Kompetencji Sejmu i Senatu oraz zasad wyborów do parlamentu; debaty pod hasłem przewodnim: Senat należy, nie należy zlikwidować; Młodzi Polacy i Polki powinni iść do wojska; Szesnastolatkowie i szesnastolatki powinni, nie powinni mieć prawo do glosowania. Zorganizowana została też akcja profrekwencyjna, polegająca na rozwieszeniu przez uczniów materiałów wyborczych w szkole i na terenie gminy Zembrzyce oraz przekonywaniu mieszkańców, aby 25 X b. r. wzięli udział w wyborach. Uczniowie przeprowadzili sondaż wśród mieszkańców, z którego wynikało, iż większość z rozmówców będzie tego dnia głosować.

W Gimnazjum przeprowadzono także wybory, których wyniki są następujące:

● Osób uprawnionych do głosowania: 86.

● Głosów oddanych: 77

w tym: głosów ważnych: 75

głosów nieważnych: 2.

● Głosów ważnych oddanych na:

1. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 57

2. Komitet Wyborczy KORWIN: 7

3. Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz 15”: 5

4. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP: 4

5. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe: 1

6. Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica: SLD + TR + PPS + UP + Zieloni: 1

7. Komitet Wyborczy Partia Razem: 0

8. Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru: 0