Witamy na nowej stronie Zespołu Szkół w Zembrzycach::Aktualizacja KALENDARZA w organizacji roku szkolnego

PRZEDSZKOLE

 

 

PRZEDSZKOLE

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

 W roku szkolnym 2018/2019 Przedszkole jest czynne w godzinach od 7.00 do 16.00. Obecnie obejmuje cztery grupy przedszkolne:

 

Oddział I – „Misie”:

- mgr Elżbieta Leśniak

- mgr Maria Fidelus

Oddział II – „Muchomorki”

- mgr Bogusława Karcz

 Oddział III – „Pszczółki”:

- mgr Zuzanna Kopacz

 Oddział „0”:

 - mgr Władysława Mirocha

 

 Zajęcia dodatkowe:

- religia

- rytmika

- zajęcia plastyczne

- zajęcia muzyczno-taneczne

- zajęcia wyrównawcze

 

Kalendarz imprez przedszkolnych:

- Pasowanie na Przedszkolaka – 18.10.2018 r.

- Mikołajki – 6.12.2018 r.

- Kiermasz Bożonarodzeniowy – 21.12.2018 r.

- Dzień Babci i Dziadka – 11.01.2019 r.

- Zabawa Karnawałowa – 15.02.2019 r.

- Kiermasz Wielkanocny – 17.04.2019 r.

- Dzień Dziecka – 31.05.2019 r.

- Dzień Rodziny – 24.05.2019 r.

- Zakończenie Roku Przedszkolnego – 25.06.2019 r.

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016 I PÓŁROCZE  – WYDARZENIA

 

6 PAŹDZIERNIK – WIZYTA TEATRU ,,BAJDUREK”

W tym dniu nasze przedszkole odwiedził zaprzyjaźniony objazdowy teatr  Bajdurek. Przedstawił dzieciom sztukę pt; ,, Bajka o Psotnym Filipku”. Nasi wychowankowie poznali skutki złego zachowania małego chłopca o imieniu filip. Chłopiec ten zrozumiał swoje złe zachowanie, naprawił wyrządzone szkody i od tego czasu był posłuszny i grzeczny.

 29 PAŹDZIERNIK – WYCIECZKA NA CMENTARZ

Tradycyjnie jak co roku dzieci udały się na cmentarz i zapaliły znicze na zabytkowych grobach. Poprzez takie zachowanie dzieci uczą się, że należy pamiętać nie tylko o swoich bliskich którzy od nas odeszli, ale również o innych.

 5 LISTOPAD – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W naszym przedszkolu dzieci uczciły zbliżający się dzień Święta Niepodległości. Pod opieką pań nauczycielek udały się pod pomnik na zembrzyckim rynku gdzie zapaliły znicze w kolorach naszych barw narodowych.

 13 LISTOPAD – PASOWANIE

Bardzo ważny dzień dla naszej małej społeczności przedszkolnej. W nasze szeregi oficjalnie wstępują nasi najmłodsi wychowankowie. Podczas uroczystości dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Pasowania dokonała pani dyrektor mgr Elżbieta Fidelus której towarzyszyła wicedyrektor mgr Aleksandra Kopacz. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

30 LISTOPAD – ANDRZEJKI

Jak tradycja nakazuje dniu św. Andrzeja w naszym przedszkolu odbyła się zabawa ,,Andrzejkowa”. Tańcom towarzyszyły wróżby: lanie wosku, układanie butów, losowanie imion oraz wróżenie z łupin jabłek.

4 GRUDZIEŃ – MIKOŁAJKI

Oj,  nadszedł wreszcie upragniony przez wszystkie dzieci dzień. Do naszego przedszkola, z dalekiej północy przybył św. Mikołaj. Wędrował on od sali do Sali, spotkał się z wszystkimi dziećmi obdarowując ich prezentami. Dzieci zaśpiewały mu piosenki i recytowały wiersze. Zachwycony gość obiecał, że za rok znowu nas odwiedzi.

 15 GRUDZIEŃ – WIZYTA TEATRU ,,BAJDUREK”

W tym dniu po raz drugi zagościł u nas zaprzyjaźniony teatr ,,Bajdurek”. Przedstawił dzieciom opowieść ,, O przyjaźni polarnego niedźwiedzia i krokodyla”, którzy po ucieczce z ZOO przeżyli wiele przygód w krainie lodu i w rodzinnych stronach krokodyla. Po trudnej i wyczerpującej wędrówce wracają do ZOO , bo tam tylko mogą bezpiecznie żyć.

 18 GTRUDZIEŃ – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

W  tym dniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na ,,Rodzinną bombkę choinkową”. Na konkurs dzieci wraz z rodzicami przygotowali wiele prac. Wszystkie prace były bardzo starannie wykonane. Trudno było wyróżnić jakąś bombkę więc komisja postanowiła dać równorzędne nagrody. Uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

22 GRUDZIEŃ – KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia jak co roku w naszej szkole odbył się ,,Kiermasz Świąteczny” któremu towarzyszyły występy dzieci. Dzieci przedszkolne przedstawiły krótki program artystyczny.

 10 STYCZEŃ – XXIV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Finał ten po raz pierwszy odbył się z udziałem naszych wychowanków. Dzieci pod czujnym okiem nauczycielek: mgr Elżbiety Leśniak, mgr Bogusławy Karcz, mgr Władysławy Mirocha i Zuzanny Kopacz zatańczyły dwa tance: Polonez oraz Kaczuszki. Wszyscy widzowie byli zachwyceni i obdarowali wykonawców gromkimi oklaskami.

 22 STYCZEŃ – ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

Pomimo niskiej temperatury i lecących z nieba białych płatków śniegu dnia 22 stycznia do Przedszkola w Zembrzycach przybyli wyjątkowi goście. Zaproszenie Babci i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Dzień ten jest pełen uśmiechów, wzruszeń i radości, a każdemu robi się cieplej na sercu.

             Po serdecznym przywitaniu wszystkich przybyłych gości przedszkolaki z grupy „Słoneczka” rozpoczęły przygotowane przez siebie przedstawienie. Tuż po nich wzruszające wierszyki oraz wesołą piosenkę zaprezentowały najmłodsze dzieci, czyli „Krasnoludki”. Nie mogło również zabraknąć grupy „Biedronki”, która także chciała należycie uczcić Babcie i Dziadków. Oprócz tego przedszkolaki przygotowały także pokazy taneczne. Młodsze dzieci wykonały taniec do piosenki „Kaczuszki”, natomiast starsze przygotowały polski taniec narodowy, jakim jest Polonez. Na koniec tej wyjątkowej uroczystości przedszkolaki zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły Babciom i Dziadkom laurki. Piękny program artystyczny przedszkolaków uświetnił występ wokalny jednego z rodziców - śpiewaka operowego Macieja Kupca.

Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny pokazały, że takie spotkania są niezwykle ważne. Uroczystość upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez recytowane wiersze i śpiewane piosenki, mogły okazać kochanym Babciom i Dziadkom, swoją wdzięczność za miłość, pomoc i trud włożony w ich wychowanie. 

 

 

 

WYCIECZKA DO WADOWIC

W dniu 9.10.2013 roku przedszkolaki obejrzały bajkę pt. ,,Przygody Pirata Karmazyna” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Dzieci wróciły bardzo zadowolone i pełne artystycznych wrażeń.

Następny wyjazd dzieci zaplanowano w dniu 5.03.2014 roku na przedstawienie pt. ,,Szewczyk Dratewka”.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 24.10.2013 roku o godz. 16.00 odbyła się w naszym przedszkolu miła uroczystość. Dzieci z grupy maluszków (3-4 latków) zostały prawdziwymi przedszkolakami. Dzieci ze wszystkich grup zaprezentowały się przed swoimi rodzicami programie artystycznym, gdzie mogły pokazać czego nauczyły się uczęszczając na zajęcia. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały wesołe piosenki, a także zaprezentowały swoje zdolności taneczne. Po występie nastąpiło uroczyste ślubowanie dzieci oraz ich rodziców. Kolejnym punktem programu było uroczyste ,,Pasowanie” dzieci na przedszkolaków. Pani Dyrektor wielkim ołówkiem ,,Pasowała” każdego nowoprzyjętego przedszkolaka, który również otrzymywał okolicznościowy dyplom. Rodzice gromkimi brawami nagradzali swoje pociechy. Po zakończonej uroczystości odbyła się sesja zdjęciowa.

 

NASI GOŚCIE

Objazdowy Teatr ,,Bajdurek” odwiedził nasze przedszkole w dniu 5.11.2013 roku. Aktorzy przedstawili bajkę pt. ,,Przyjaźń”.

Dzieci poznały cechy prawdziwej przyjaźni Krokodyla i Misia Polarnego. Mimo wielu przeciwności losu ich przyjaźń przetrwała, a nawet się wzmocniła.

Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu. Aktorzy obiecali znowu odwiedzić nasze przedszkole.

 

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

Nasze maluchy poprzez kultywowanie Uroczystości Narodowych uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy miłości do ojczyzny. Jak co roku przedszkolaki wzbogacały wiedzę o Polsce, naszej Ojczyźnie. Zapoznały się z wierszem pt. ,,Kto ty jesteś”, poznały symbole narodowe – Godło, Flaga, Hymn Narodowy. Wykonały flagi narodowe, którymi przystroiły swoje sale, uczyły się słuchania hymnu w pozycji stojącej.

Wszystkie grupy przedszkolne uczciły pamięć poległych żołnierzy walczących o wolność naszej Ojczyzny na różnych frontach świata  zapalając znicz pod pomnikiem na rynku w Zembrzycach.

,,Andrzejki”

29.11.2013 roku w naszym przedszkolu podczas zajęć odbyły się ,,Andrzejki”.

W tym dniu dzieci wraz z nauczycielkami topiły i lały wosk. Następnie wróżono z figurek, które były bardzo ciekawe. Każda grupa miała swoją wróżbę. W cieniach tych figur dzieci zobaczyły św. Mikołaja, który niósł wieli worek z prezentami. Po zakończonych wróżbach rozpoczęła się zabawa. Każda grupa zatańczyła taniec. Wszystkie dzieci bardzo dobrze się bawiły, widać to było po ich zadowolonych twarzyczkach.

 

Wizyta św. Mikołaja

5.12.2013 rok, bardzo ważna data dla naszych dzieci. W tym dniu przedszkole odwiedził   św. Mikołaj. Dzieci powitały go bardzo serdecznie, recytowały wiersze i śpiewały piosenki.

Św. Mikołaj porozmawiał z nimi, zadawał pytania, a one mu szczerze odpowiadały - były grzeczne czy nie. Następnie, każde dziecko osobiście odbierało upominek, który wręczał św. Mikołaj. Gdy wszystkie dzieci otrzymały upominki to zaprosiły gościa, aby za rok również je odwiedził.

 

 W tym dzieci uczestniczą:

 Zajęcia plastyczno-teatralne

Twórczość plastyczno-teatralna jest jedną z ważniejszych form działalności w wieku przedszkolnym. Dla dziecka jego własna twórczość jest źródłem radości i dobrej zabawy.

Od 1.12.2013 roku w naszym przedszkolu rozpoczęło działalność kółko plastyczno-teatralne. Zajęcia prowadzi pani Karcz Bogusława i Mirocha Władysława.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu (poniedziałek) i trwają 45 minut (13.00-13.45).

Prace dzieci będą wyeksponowane na wystawie w przedszkolu, natomiast wystąpienia teatralne rodzice zobaczą podczas uroczystości okolicznościowych.

Wykorzystanie przeróżnych technik plastycznych dostosowanych do wieku dzieci uatrakcyjnią prowadzone zajęcia oraz będą rozwijać wrażliwość estetyczną waszych pociech.

 

Program antynikotynowy

Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim programie antynikotynowym ,,Czyste powietrze wokół nas”. Program adresowany do dzieci 5 i 6 letnich, ma on charakter profilaktyczny. Głównym celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed skutkami dymu tytoniowego, oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

 Na zajęciach dzieci wykonują tematyczne rysunki, których celem jest uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego na organizm człowieka. Podczas zajęć wykonywane są ćwiczenia oddechowo-relaksacyjne.

Pielęgniarka szkolna przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat: ,,szkodliwości dymu tytoniowego. Zajęcia mają charakter warsztatowy, prowadzone są metodami aktywizującymi.

 

Rytmika

W naszym Przedszkolu od 1.12.2013 roku w poniedziałki odbywają się zajęcia rytmiki. Zajęcia rytmiczne to przede wszystkim nauka poprzez wspólną zabawę, która prowadzona jest tak aby zdobywanie wiedzy kojarzyło się dziecku  z przyjemnością.

  Specjalnie skonstruowane zajęcia rytmiczne zawierają w sobie różny dobór ćwiczeń z elementami wyrabiania sprawności fizycznej, uwrażliwienia  na zmiany zachodzące w muzyce oswajania z zagadnieniami muzycznymi, ilustracjami ruchowymi do piosenek, elementami tańca towarzyskiego,  tańca grupowego oraz relaksacją przy muzyce i muzykoterapią.

Pierwszym etapem kształcenia jest wyrobienie u dzieci koordynacji słuchowo ruchowej poprzez ćwiczenia reakcji ruchowej na bodźce dźwiękowe, poznawanie cech dźwięków: ich wysokości, czasu trwania oraz kształcenie umiejętności precyzyjnego odtwarzania rytmu, tempa, metrum itp.

Zajęcia sprawiają, że Wasze pociechy w sposób łatwy i przystępny przyswajają sobie takie abstrakcyjne pojęcia jak wysoki - niski dźwięk, czy też szybko – wolno, cicho – głośno.

Język angielski

Nauczanie języka angielskiego w przedszkolu ma na celu przede wszystkim stworzenie atmosfery zabawy, która sprzyja nauce w przypadku najmłodszych uczniów, motywowanie dzieci oraz wykorzystywanie ich naturalnych predyspozycji do rozwijania umiejętności językowych. Nauczanie języka angielskiego ma wspomóc rozwój kompetencji komunikacyjnej dziecka, wdrażać dziecko do pracy w grupie, rozwijać wrażliwość dziecka oraz jego zdolności twórcze, a także umacniać jego wiarę we własne siły i w możliwości.

Nauczanie języka angielskiego w przedszkolu znacząco różni się od lekcji językowych w późniejszych latach edukacji szkolnej, bowiem koncentruje się na nauczaniu tylko dwóch sprawności należących do tzw. kodu werbalnego, opierającego się na słowie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

Zajęcia rewalidacyjne

Dzieci, które wymagają pomocy pedagogicznej mogą uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Zajęcia te prowadzi nauczycielka mgr Leśniak Elżbieta. Nadrzędnym celem terapii jest wspomaganie rozwoju dziecka. Rozumiemy przez to usprawnianie funkcji psychomotorycznych, wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach, rozwijanie samodzielności, budowanie wiary we własne siły oraz korygowanie odchyleń od normy.

 

 

Pasowanie